Kada kažem štrudla, za mene je to po definiciji štrudla s makom. Mislim, volim ja i štrudlu sa orasima, sa rogačem iliti roščićima, sa jajima i suvim grožđem, pa čak i sa trešnjama. Al što volEm vojvođansku štrudlu s makom, baš je volEm naj, naj, naj…
Čuveni, nadaleko poznati starinski vojvođanski kolač, koji se još zove i savijača sa makom ima i svoju priču. Kako legenda kaže, štrudlu su Austrijancima ostavili Turci prilikom povlačenja nakon poraza 1683. godine, a najstariji pisani recept za štrudlu datira još iz 1696. godine, a čuva se u Bečkoj državnoj biblioteci.
Danas međutim, ima mnogo recepata za ovaj starinski kolač koji nikada ne izlazi iz mode, tako se čak i u različitim delovima Vojvodine štrudla može razlikovati od sela do sela. Ovo je štrudla po receptu moje babe, Bačvanke rođene u jednom malom selu pokraj velikog DTD kanala…
“Odvajkada se štrudla s makom u našoj kući pravila nedeljom. Isto kao što je to činila nekada moja baba, tako bi nam i mama ranom zorom mesila štrudlu i posluživala je nakon velikog nedeljnog ručka. Taj neodoljivi miris tek pečenog kiselog testa u kombinaciji sa makom mogu i sada da osetim. Dovoljno mi je samo da zažmurim, pomislim na štrudlu sa makom i za tren oka se vratim u detinjstvo. U onu našu staru kuću iz čije kuhinje dopire miris štrudle s makom. Eno je tamo u ćošku, na maminom radnom delu, umotana u veliki beli platneni stolnjak. Ostavila je mama štrudlu da se potpari i ohladi. A mi klinci, pa i tata uz nas, kao svrake oblećemo okolo, naokolo. Krišom pipamo štrudlu i zavirujemo pod stolnjak, štipkamo je i smejuljimo se, sve nadajući se da nas mama neće videti…”
Ah ta sećanja, te divne uspomene… Moj otac i dan danas, od svih kolača, najviše voli štrudlu s makom. Pisala sam vam već o tome ranije, još “onomad” kada sam vam predstavila moju lažnu štrudlu s makom.
A moja majka, pa ona pravi najbolju štrudlu s makom! Nema bolje u čitavom mom univerzumu 😀
Ovo je njena verzija babinog recepta. Kažem njena verzija, jer za taj fini, istančani ukus štrudle, pored dobrog recepta, potrebno je umeće domaćice, godine i godine rada, i naravno, bezbroj umešenih štrudli. Ja sam tek negde na 1/3 te prakse, imam ja još mnogo štrudli da umesim, ali vam recept ipak sa ponosom predstavljam 🙂
Vojvođanska štrudla s makom
Potrebno je
za kiselo testo:
- 1/4 l mleka
- 1/4 l vode
- 1 sveži kvasac
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica soli
- 1 kg oštrog brašna
- 1 šaka hladne domaće svinjske masti
- +mast za podmazivanje pleha
za fil:
- 1/2 kg plavog maka
- manje od 1 dl mleka
- 400-500 g šećera ( po ukusu)
- 2 kesice vanil šećera
Priprema maka za štrudlu:
Štrudla s makom je najukusnija kada sami pripremate mak. Znači kupite plavi mak u zrnu, pa ga sami sameljete na mašini za mak. Ukoliko nemate takvu mašinu, u te svrhe može vam poslužiti mlin za kafu.
Kada je mak samleven, prokuvati mleko i malo po malo prelivati mak da se potpari. Dobro potparen mak izgleda kao riblja ikra, a ponaša se kao živi pesak. Znači kada ga promešate kašikom, on se još neko vreme kreće 😀
U ohlađen mak dodati šećer i vanil šećer (po ukusu), pa sve lepo promešati.
*Ako se ipak odlučite za kupovni, vakumirani mak, njega pripremite po uputstvu sa pakovanja.
Priprema štrudle s makom:
U mlako mleko rastopiti šećer i namrviti kvasac, pa ostaviti da nadođe. Dodati mlake vode i polovinu brašna. Osoliti i umesiti testo, postepeno dodavajući preostalo brašno. Dodati mast koja mora biti dobro ohlađena (možete je tako ohlađenu izraditi kao za lisnatu pogaču), pa je dobro umesiti u testo. Testo je dobro umešeno onog momenta kada vam se više ne lepi za ruke. Znači kada mesite, a na rukama ništa od testa ne ostaje, to je znak da je vreme da ga ostavite da narasta.
Izrađeno testo prekriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti ga na toplom da narasta ukupno oko 45-60 min, s tim da ga za to vreme treba tri puta premesiti. Recimo na svakih 15-20 minuta.
Nadošlo testo, koje ste u međuvremenu 3 puta premesili, izručiti na stolnjak posut brašnom, pa ga razvući na veliki pravougaonik. Testo podeliti na četiri dela. Svaki deo nafilovati sa 1/4 pripremljenog maka, pa pomoću stolnjaka zaviti u štrudlu.
Ako ste dovoljno vešti u ovome, istovremeno možete zaviti dve po dve štrudle 🙂 Isti postupak ponoviti sa preostale dve štrudle sa makom.
Podmazati pleh svinjskom mašću, pa zavijene štrudle prebaciti u pleh. Od gore svaku štrudlu potapkati sa malo masti i ostaviti da odstoje još 10-15 minuta da još malo nakisnu.
Sve ukupno, štrudle bi trebalo da kisnu 1,5 sat, uključujući vreme narastanja testa, kao i vreme zavijanja štrudli i odmaranja nakon zavijanja.
Pečenje štrudle:
Dok se štrudle odmaraju u plehu, uključiti rernu na 250° C da se zagreje. Kad je rerna zagrejana i štrudle fino narasle, poprskati štrudle sa malo vode (najbolje za to koristiti bočicu sa raspršivačem – fajtalicu).
Štrudle sa makom staviti u rernu, smanjiti temperaturu na 200° C i peći 15-20 minuta, dok fino ne porumene, potom smanjiti temperaturu na 180° C i peći još 15-20 min. Sve ukupno, štrudla se peče oko 35 minuta, ali to naravno zavisi od vaše rerne, kao i od toga da li volite da je štrudla slabije ili jače pečena.
Kad se štrudla ispekla, izvaditi je iz rerne, opet poprskati fajtalicom sa malo vode, pa pretrpati da se potpari, što će reći zaviti je u stolnjak i ostaviti da se skroz ohladi.
Nakon toga sledi onaj najteži deo – hlađenje 😀 a to podrazumeva nestrpljivo čekanje štrudle koja je zamirisala celu kuću. Pa sad vi njoj odolite ako možete…
Posluženje:
Ohlađenu štrudlu s makom iseći na šnite s prst debljine i poslužiti… Po želji, ako volite, štrudlu možete od gore posuti šećerom u prahu. Ja je nisam posipala, jer je volim baš ovakvu 🙂
Vojvođanska štrudla s makom odlično ide uz mleko, čaj ili kafu, dok odmarate i uživate tokom nedeljnog popodneva. Možete u njenom ukusu uživati sami, ili u krugu porodice i prijatelja, a možete je i poneti kada idete u goste 😉
Dodatak
Upravo ovakve štrudle s makom ponela sam na jedno fino i opušteno druženje Food blogera – Prvi kulinarski Meet-Up koji se održavao u Vršcu 12.5.2018. godine. Štrudla je bila odlična, tako bar kažu vrsni gurmani i Food blogeri koji su učestvovali na ovom događaju. I taman kada sam pomislila da neću imati ni jednu fotografiju sa štrudlom, moja draga Ana @anatosamja poznata i Kao-kuvarica uhvatila me je na delu ?
Hvala Ana na divnim fotografijama ?
O ovom divnom i nesvakidašnjem druženju pisaću vam jednom prilikom. Ako ste nestrpljivi da vidite šta smo radili u Vršcu i kako nam je bilo, možete pročitati više na blogu organizatora druženja Osmeh i orasi 🙂
I šta kažete na ovu vojvođansku štrudlu s makom?
Nije baš lako napraviti je, jel da?
Ali zato vredi svaku mrvicu!!!
Slažete li se sa mnom???