Jednom kada razvučete prave domaće kore za pitu savijaču, gibanicu, burek, razne pite i pituljice nadevene svim i svačim, slane i slatke, više nikada nećete kupovati gotove kore. Zašto?! Pa zato što su najlepše i najukusnije sa domaćim razvijenim korama. Razvijanje kora za pitu savijaču, gibanicu ili burek je prava umetnost. Ko zna to da radi taj je pravi kulinarski majstor! E sad, ovo je nešto što je moja mama nekada radila, bar jednom nedeljno, a pre nje, naravno i moja baba. Ja, kao “novopečena” domaćica, do sada se nisam usudila da napravim ovakav poduhvat…
Ne kažem da neću nikada, ali nekako mislim da moram još mnogo testa da umesim, pre nego što krenem kore da razvlačim 🙂 U međuvremenu, da ne zaboravim šta sam sebi obećala, postavljam ovaj postupak razvlačenja domaćih kora. Ovaj divan recept u priči i slikama mnogo me podseća na babin i mamin postupak (zato ga i prenosim ovde), a pronašla sam ga, naravno, na internetu. Prenosim ga u originalu, sa sve slikama. Ko ‘oće da pravi, nek’ izvoli, a ja ću k’o kanda još malko pričekati 🙂
Prave domaće kore za pitu, gibanicu i burek – kako da razvučete prave domaće kore
detaljno i precizno u slici i reči 😉
Već sam pričala nadugačko i naširoko na ovu temu u receptu za burek, al’ mi se nekako učinilo zgodnim da napravim jedan zaseban post, budući da ga već imam kad su u pitanju kore za Mađaricu, a gnjavila sam i sa različitošću kora za pitu i burek u odnosu na kore za gibanicu, pa da to ovde razradim i pokažem do kraja 🙂 Jer, gre’ota je da jedna ovako lepa, zanimljiva i nadasve plodonosna rabota padne u zaborav, a sve zbog straha da je to “teško, dugotrajno, komplikovano i praktično – neizvodljivo”. A i taman se ukazala zgodna prilika da sve lepo uslikam, jer sam za ručak pravila burek. 🙂
Ukratko, pitu sam naučila da razvlačim – sama 🙂 Saveti mojih dveju baba, koje su celog života razvlačile kore, nisu baš mnogo pomogli, budući da su sva objašnjenja bila vrlo relativna i, u najmanju ruku, oprečna 🙂 “Umesiš testo “mekano” (koliko mekano? odgovor – hm… pa mekano!:)), jufku spljoštiš/ne spljoštiš da se brže odmori, dok odmara premazuješ je/ne premazuješ masnoćom da se ne stvori korica, oklagiju koristiš ili ne” i tako dalje… Sve dok ja nisam zasukala rukave, sve lepo premerila i pronašla metod koji uvek daje dobre rezultate, pa nema izgovora tipa – loše brašno, zato kora puca ili je pita žvakiljava il’ šta već sve može da je snađe 🙂 Niste se ranije usuđivali da razvlačite kore? Nakon što pročitate ostatak teksta, nadam se da više nećete oklevati ni čas! 😉
Za prave domaće kore potrebno je:
Dole navedeni sastojci su za tri jufke, odnosno tri kore, što je dovoljno za ručak za jednu “ješnu” četvorčlanu porodicu i da ostane još malko za užinu :)) Ako Vam treba samo jedna jufka ili dve – srazmerno smanjite sastojke. Dakle, za jednu jufku treba 200ml tople vode i nešto malo manje od 300g brašna, neka bude 280g 🙂
- 600ml tople vode
- 850g mekog brašna
- 2 kašikice soli
- masnoća po izboru (ulje, raskravljena mast…)
Postupak izrade domaćih kora
U posudu za mešenja testa sipati mlaku vodu. Dodati jedan deo brašna, zatim so, pa meseći testo dodavati ostatak brašna. Testo mesiti sve dok ne postane kompaktno i glatko. To je, vremenski, cca 5min. efektivnog mešenja testa.
Umešeno testo istresti na nabrašnavljenu radnu površinu, lagano ga posuti brašnom, pa podeliti na tri jednaka dela i oblikovati tri manje okrugle jufke. Staviti ih na čistu, suvu, nabrašnavljenu krpu, pokriti drugom krpom i ostaviti da odmaraju 30min.
Po stolu rasprostrti čist, platneni stolnjak. Ako je stolnjak od nekog grubljeg platna, koliko god čudno zvučalo – rasprostrt stolnjak ispeglajte, tako da nema šavova na sredini 🙂 Kad testo budete tanjili oklagijom, na tim šavovima (opet kažem, ako je platno grublje) će se istanjiti više nego na ostalim mestima i kad počnete da ga razvlačite rukama – pucaće.
Razvlačenje kora oklagijom
Na sredinu stolnjaka posuti brašno u obliku kruga prečnika, recimo, 50ak cm. Na sredinu brašnavog kruga staviti jednu jufku, blago je posuti brašnom, pa je rastanjiti oklagijom koliko god je moguće. Oklagijom radite samo dok može, nemojte previše forsirati, kad vidite da oklagija više ne radi pos’o, odložite je sa strane. Proverite da li su se ivice testa zalepile za stolnjak, ako jesu, samo ih pažljivo odlepite i deo testa koji se lepi nabrašnavite odgore i odole. Ostavite testo, ovako polurazvučeno, da odmori još cca 5 min.
Dalje se testo razvlači rukama, ali pre toga… U ovoj fazi testo možete premazati masnoćom, tako što ga prelijete sa nekoliko kašika ulja ili raskravljene masti i lepo razmažete rukom po celoj površini testa. Testo će se jako lepo razvlačiti, međutim… Kad razvlačite namašćeno testo, neizbežno je da zamastite i ruke do lakta 🙂 Onda često zamastite i odeću, kad je očešete tako “podmazanim” rukama 🙂 Sve u svemu – malo je bezveze 🙂 Tako da testo možete da razvlačite i bez prethodnog premazivanja ikakvom masnoćom. I jedna i druga metoda imaju svoje malecke prednosti i mane. Kada razvlačite namašćeno testo, zamastite još štošta okolo, ali površina testa bude glatka. Ova druga metoda je “čistija”, ali se po površini testa stvori tanka korica, koja ničemu ne smeta i nigde se ne oseti, jedino vizuelno ne izgleda posebno lepo (rastanjeno testo deluje malo hrapavo – što se vidi na slikama). Ako se ipak odlučite da premažete testo masnoćom pre razvlačenja rukama, uradite to pre onog odmora od 5min., na način kako sam gore opisala.
Dakle, pre ove digresije, stali smo kod testa koje je razvučeno oklagijom, po želji jeste ili nije premazano masnoćom i otišlo je na petominutni odmor 🙂
Sad ide najzanimljiviji deo! 🙂
Razvlačenje domaćih kora rukama
Zavucite šake ispod testa, skroz do sredine, tako da dlanovima budu okrenute ka stolu i blago skupljene. Povucite ruke lagano ka sebi i istovremeno ih blago raširite, pa spustite testo na sto, izvlačeći ruke ispod njega. Ovaj pokret ponavljajte idući u krug oko testa, odnosno oko stola na kom se testo nalazi. Prvo se potrudite da sredina kore bude lepo razvučena, a zatim krenite ka obodu kore. Posle svakog kruga, kora će biti sve veća i sve tanja.
Kada ste koru već razvukli na veličinu stola, krajeve lagano razvucite preko ivica i doslovno ih zakačite za uglove stola. Ako se tokom rada ponegde pojavi neka rupica – ništa strašno.
Neke domaćice krajeve kora kidaju, pa ih kasnije malo razvuku i isprže, pa posluže uz jogurt, kiselo mleko i sl., ja nisam jedna od njih 🙂 Krajeve kora takođe pažljivo razvucite vrhovima prstiju (ja to radim kružeći oko stola u čučećem položaju :)). Kad ste rastanjili krajeve, zvanično ste i završili sa razvlačenjem vaše prave domaće kore za pitu! 🙂 Ako imate vremena (ja uglavnom nemam :)), ostavite je tako razvučenu na stolu da se prosuši 15-20min., ako ne, samo nastavite dalje.
Pred sobom imate veeeliku, savršenu, prozirno tanku koru i možete od nje da napravite baš svašta!! Burek, slatku ili slanu pitu, da režete komade, pa pravite suvu pitu… Ali da ne komplikujem dodatno, koncentrisaću se na burek ili neku pitu. Dakle, u slučaju da dalje pravite jedno od ova dva, postupićete ovako.
Ukoliko koru pre razvlačenja rukama (u koraku 5.) niste premazivali masnoćom, uradite to sada. Ja nekada koristim ulje, nekada raskravljenu mast, a u nekim slučajevima, kad na ovakav način razvlačim kvasno testo, kao masnoću koristim rastopljeni maslac ili margarin. Grabite masnoću kašikom i prelivajte koru. Koliko ćete masnoće potrošiti, stvar je ukusa. Da bi pita, odnosno burek bio lep, koru treba fino zamastiti 🙂 Ne baš da pliva u masnoći, ali da bude ravnomerno ispolivana.
Prelili ste koru masnoćom, sad krajeve kore koji vise preko ivice stola, pomoću stolnjaka, preklopite ka sredini, tako da kora dobije oblik i veličinu stola. I ove preklopljene krajeve malo isprelivajte masnoćom.
Dalje ćete koru nadevati po želji. Ako pravite pitu, zarolaćete je pomoću stolnjaka, pritom povlačeći stolnjak ka sebi, kako pitu ne biste “srolali” sa stola na pod 🙂 Ako pravite burek, ispreklapaćete koru kako je opisano u receptu.
Srećno i uživajte!! 😉
(Izvor: Ime hrane)
Opet malo ja…
Dakle, ovako razvučene prave domaće kore za pitu savijaču možete koristiti za burek, gibanicu, pitu krompirušu, pitu s mesom, sa prazilukom, šampinjonima i sl. Međutim, ako više volite na slatko, onda zamotajte bundevaru, pitu s višnjama, pitu s jabukama, pitu sa slatkim sirom (mi smo ko deca sve ove pite zvali bundevara sa višnjama i jabukama ili bundevara sa sirom 🙂 ).
Uh… umorih se samo dok sam čitala (i postavljala ovde), a zamislite da sam još i sama razvlačila… Nego, hoću ja to da probam, al’ mi se nešto baš sada neće 🙂 možda tamo na zimu. I eto, čim budem razvlačila, ovde ću postaviti svojih ruku delo. Do tada, uživajte!!!
Prijatno!
edit: 21.5.2020.
Konačno sam uspela da uslikam kako razvlačim kore. Došla sam i do nekih novih zaključaka. Da vam ne bih sada sve otkrivala, prepuštam čitanje vama 😉
- Razvijanje kora
Odgovor na ovo pitanje je: (kategorično) NE
2. Filovanje i pečenje
3. Najslađi, dugoočekivani deo – uživanje 😛
Svaka čast! Setim se moje pokojne babe Danice kako je razvlačila i znaš da se još nisam usudio sam to da radim. A sve ostalo od testa mi ide od ruke.
Ja sam se tek zadnjih godinu dana zbližila sa testom, inače bili smo žestoko posvađani :-).
Pored izrade macarons šarenih puslica, razvijanje testa mi je još jedan izazov 🙂
Sačekaću i ja zimu 🙂 A objašnjeno je super 🙂
Jeste… nisam mogla da odolim, a da ne okačim ovde… Moraću jedan dan mamu da uhvatim pa da mi da dodatne lekcije iz rastezanja kora…to zaista vredi znati, šteta bi bilo da ne naučim…
Baš sam pošlog vikenda htela da se upustim u tu avanturu, i našla jedan dobar recept na netu, pa onda još jedan, pa sam se setila i neke pite koja se zove flija (jela sam je jednom i oduševila se), i tako… dok sam pročitala sve recepte, mene prošla volja 😀
Hahaha… 🙂 i ja imam taj problem,… oči mi porastu od silnih recepata i onda ugasim komp i uzmem da radim nešto drugo da zaboravim na glad 🙂
E ovako i moja mama pravi pitu, ja se oslanjam na gotove kore :((
Dok ih ne probam sama razviti i ja ću se i dalje držati kupovnih… mada, u poslednje vreme sve me više razočaravaju svojim (ne)kvalitetom
Ovo je mnogo bolje od vis kora koje su nizasta,sve su bile pocepane nisam mogao napraviti pitu sa jabukama,ovo je domace i ovih problema nema
Slažem se Nikola u potpunosti. Koliko god je brže i jednostavnije praviti pite sa kupovnim korama, domaće je ipak domaće 🙂
Hvala na poseti i na komentaru. Pozdrav!
Jako je lepo znati razvlaciti ove kore 🙂 Ja sam mlada, imam svega 21god i moja baka me je naucila kako se to radi, cesto mi dune aj da pravim neku gobanicu, krompirusu ili pitu sa kupusom i svi se oduseve, isto ovako pravim testo jedino sto dodam i kasiku sirceta 🙂
Bravo! Tako mlada, a tako vredna… Retkost je u današnje vreme videti mlade domaćice u kuhinji, mada ih ima, to ne sporim. Za sirće sam čula da ga mnogi koriste pri izradi različitih dizanih testa, ali ja ga do sada nisam dodavala. Ako me dobro sećanje služi, negde sam to i pročitala, da ono čini da pecivo bude vazdušastije i mekše, a ne oseća prilikom jela. Definitivno ću probati nekog narednog puta da ga i sama dodam 🙂
Hvala Maja na poseti i na komentaru. Dobro došla u moju kuhinju 😉
Prvi put sam danas pravila (samostalno) pitu, pridrzavajuci se gore navedenog i super sam razvukla kore ? thank you ?
Drago mi je da je uspelo iz prve… Tu se jednostavno ne može pogrešiti. Za prvi put je bitno imati dobar recept i pratiti uputstvo. Svaki sledeći put će ići i brže i lakše, a da recept nećeš ni pogledati… Sve se posle radi po osećaju 🙂
Hvala Saška na poseti i na komentaru. Dobro došla u moju kuhinju 😉
UPravo napravila….:) ispekla se i cekamo samo tatu da donese jogurt deci…:D nisma razvlacila do sada ali super sam se snasla….extra
Odlično Sanja. Nadam se da je tata na vreme stigao sa jogurtom, da je i njemu nešto ostalo 😉
Jako mi se sviđa recept pa ću već večeras probatiiako sam maločas kupio neke gotove, domaće. Probao sam da umolim gospođu koja ih pravi da proba da mi napravi od mog brašna koje je integralni miks, ali je ona nerado pristala. Zato sam rešio da probam sam i vidim u čemu je problem! Znači, em prvi put, em odmah integralno! To se zove izazov!
Sigurna sam da ne može biti loše i u vašoj izvedbi sa integralnim brašnom. Moguće je samo da ćete morati količinu tečnosti prilagoditi mešavini brašna. kako god, biće jestivo, i ono što je najvaćnije, pravo domaće… Javite vaše utiske nakon probe 🙂
Već sam pisao ovde ali se ,,nije primilo” pre par dana. Evo danas skupih hrabrost i zamesih za 2 jufke. Nisam razvlaačio do kraja jer mi je sto veliki pa ne mogu oko njega, a ihteo sam da probam ovako. U mom testu ima i malo integralnog miksa jer ja ništa ne mesim čisto od belog brašna! Znači malo int, ječma, ovsa i raži! Pita se upravo peče, a nafilovao sam je muljem od jagoda koji mi je letos ostao od soka!
Evo treći put kucam komentar pa će valjda uspeti. Ja danas rešio i zamesio 2 jufke. Nisam razvlačio do kraja već negde do pola jer mi je sto veliki. Zanimljivo je da u mom testu ima malo integrlnog miksa, malo ječma, raži, ovsenog, graham, crnog jer ja ništa ne mesim čisto belo. Ispekao sam 2 koreu četvrtastom plehu, izgled nije baš reprezentativan, a ukus videćemo čim se ohladi…
Odlično. Bravo za inegralnu kombinaciju. Sigurna sam da je bilo ukusno, jer ipak je to pravo domaće… Javite vaše utiske nakon degustacije 🙂
Hvala na objasnjenju, cekamo zimu pa da mi ovde u Fort lauderdale probamo da razvucemo jednu “zimsku pitu” .
moracemo dobro da se snadjemo za sastojke … i
Ako, ako, samo izvolite. Sigurna sam da ćete uživati 😉 Nadam se i da će sastojci nekako naći put do Floride 😉
Hvala za divan recept, ali sta da radim sa preostalim testom? Nas je samo dvoje. Dali moze da se zamrzne pa po potrebi razvijati? A jos vise me zanima, kako se suse kore. Dali ima neko savet za mene? Hvala, Dabi
Nema na čemu, drago mi je ako sam još nekoga motivisala da se upusti u avanturu razvlačenja kora 🙂 Savetujem ti za početak da razvijaš kore od manje količine brašna. Tada ćeš videti koliko je potrebno za vas dvoje. Možeš naravno i da tako napunjeno testo staviš u zamrzivač za neku drugu priliku. Nisam sigurna kako bi izgledalo da celu jufku zamrzneš… Ali eto prilike da isprobaš i da nam javiš 😉
Hvala ti na čitanju i pitanju.
Hvala na receptu,
Zanima me, sta da radim sa preostalim testom (ako upotrebim samo jedan od tri dela)? Da li moze da se zamrzne i po potrebi razvijati? A jos me vise zanima, kako se suse kore, nemogu da nadjem po internetu informacije. Dali ima neko savet za mene?
Pozdrav od Dabi iz Beca i hvala unapred
Sad sam se setila još nečega… Kad je moja baba razvlačila kore, išla oko stola i kidala višak testa, te froncle bi ispržila na ulju, pa bismo ih blago posolili i jeli, tačnije grickali… Pa eto još jedne ideje 🙂
(treci nastup u nadi, da je adblocker kriv sto se moj komentar dosad jos nije pojavio ovde)
Hvala na receptu,
Zanima me, sta da radim sa preostalim testom (ako upotrebim samo jedan od tri dela)? Da li moze da se zamrzne i po potrebi razvijati? A jos me vise zanima, kako se suse kore, nemogu da nadjem po internetu informacije. Dali ima neko savet za mene?
Pozdrav od Dabi iz Beca i hvala unapred
Poštovana Dabi, moram biti iskrena, ja do sada nisam nikada zamrzavala ovo testo, jer kod nas se sve pojede 😀 Moj ti je savet ili da praviš manju količinu testa, ili kad već mesiš i razvlačiš kore, obezbedi više različitih nadeva. Napravi šta želiš, a od preostalog testa razvij pite, napuni i savij kao štrudle, ili zamotaj kao pužiće, pa ih tako pripremljene stavi u zamrzivač i po potrebi izvadi željenu količinu pa ispeci u rerni.
Oko sušenje kora nikada nisam lupala glavu. Međutim, gotovo sam sigurna su za to potrebni posebni uslovi, možda čak i specijalne peći, da ih nije baš moguće osušiti u klasičnoj rerni. Ako i jeste, sigurno ti se ne isplati, jer se verovatno suše ili peku na nižoj temperaruri.
Hvala na čitanju i na komentaru. Pozdrav!
Uvek mi pukne na sve strane i ja odustanem,probacu i sa ovim ali vec sam digla ruke,molim za neki savet kako da je razavijem ocajna sam,krivo mi je sto mi neuspeva..molim za odgovor,i unapred zahvalna..
Draga Kristina, ovde nema nekih trikova, niti velikih tajni. Testo će manje pucati kada je elastično i omašćeno, a sve je zapravo u vežbanju. Kao i kod ostalih vrsta testa, i ovde je potrebno pre svega osetiti testo, mesiti i razvijati ga. Moj vam je savet da krenete sa razvijanjem manje količine testa, recimo sa 1/3 recepta. I mesite, kad god vam se ukaže prilika… Držim vam palčeve 😉 Srećno!
[…] uvek pravila na ovaj način – kao slatka suva pita puna oraha. Sećam se da je moja baba uvek rastezala kore za česnicu i premazivala ih rastopljenom mašću. To je činila ranom zorom Božićnog jutra, jer […]
Savrsen opis i preslatki komentari 🙂
Bas sam uzivala da citam i jedva cekam da napravim!
Divno… Uvek se obradujem ovakvim komentarima 🙂
Očekujem utiske 😉