Krsne slave mogu biti mrsne i posne, što zavisi od perioda godine kada se slavi Slava, pa se tako i pravi Slavski kolač. Za mrsne slave domaćice prave mrsnu trpezu i mrsni Slavski kolač.
Za izradu mrsnog Slavskog kolača, potrebno je:
- 1/2 l mleka
- 1 kašičica šećera
- 1 kvasac
- 3 jaja
- 2 kašičice soli
- 2 velike (supene) kašike ulja
- oko 1200g brašna
Priprema:
Za pripremu slavskog kolača naspite pola litre toplog mleka u činiju pa dodajte kašičicu šećera, pola svežeg kvasca i oko 200g brašna pa dobro promešajte da se kvasac i šećer rastope. Prekrite činiju čistom krpom i ostavite kvasac da nadodje oko 15 minuta na toplom mestu.
U nadošao kvasac dodajte dva jajeta i jedno belance (jedno žumance ostavite za pemazivanje slavskog kolača), 2 kašike ulja, so pomešajte sa malo brašna pa je dodajte u kvasac i sve dobro promešajte da dobijete glatko retko testo. Zatim postepeno dosipajte preostalo brašno i zamesite glatko testo koje se ne lepi za ruke.
Gotovo testo prebacite na sto još ga malo doradite ako treba, prekrite testo za slavski kolač krpom i ostavite ga pola sata da odstoji na toplom mestu dok se ne udvostruči.
Nadošlo testo premesite i oblikujte prema sopstvenoj želji i ukrasite ukrasima koje ste prethodni dan napravili.
Slavski kolač može da se radi iz jednog dela, kao jednostavna pogača koju ćete kasnije ukrašavati, ili iz više delova.
Izrada Slavskog kolača iz više delova
Kada pravite Slavski kolač iz više delova on tada deluje bogatije. U nastavku teksta sledi primer jednog takvog Slavskog kolača…
Nadošlo testo premesite i podelite ga na 8 delova od kojih je 1 deo malo veći od ostalih, 6 delova treba da budu iste veličine, a osmi deo testa manji od ostalih iskoristite za pravljenje pletenice (podelite ga na tri dela i spletite pletenicu). Oblikujte svaki deo testa u kuglu i složite slavski kolač na sledeći način: obložite duboku okruglu tepsiju, šerpu ili kalup za torte pek papirom, pa na sredinu tepsije stavite najveću kuglu testa, okolo složite šest preostalih delova testa. Premažite slavski kolač žumancetom umućenim sa malo vode, pa oko srednje kugle obavite pletenicu i premažite je žumancetom.
Ovako pripremljen slavski kolač ukrasite ukrasima od slanog testa koje ste napravili dan ranije, da bi se prosušili i lakše stavili na slavski kolač. Možete napraviti krst koji označava veru, utisnite slavski pečat, napravite klas žita, groždje i burad koji označavaju rodnu godinu, ptice koje označavaju mir i cveće i ružice za lepotu.
Kako da napravite ukrase za slavski kolač pogledajte ovde:
Slavski kolač – izrada ukrasa i njihovo značenje
Nadošao ukrašen slavski kolač stavite u rernu zagrejanu na 200 stepeni i pecite ga oko sat vremena. Kada kolač porumeni možete ga prekriti folijom i malo smanjti rernu da se kolač leo ispeče i u sredini, a ukrasi ostanu lepo beli. Gotov slavski kolač ostavite u tepsiji desetak minuta da odmori, a zatim ga izvadite, uvite u čistu krpu i pustite da se ohladi.
Srećna slava!!!
(Original recept i fotografije bez pratećeg teksta su pozajmljeni sa sajta Erecepti; fotografije sa pratećim tekstom ispod slike su moje, originalne).
[…] od perioda godine kada “pada” Slava, domaćica pravi posni Slavski kolač ili mrsni Slavski kolač. Slavski kolač je domaći hleb koji se peče u okruglom kalupu, a ukrašen raznim oblicima koji se […]