Kompot od bresaka je jedna od najlepših zimskih poslastica. Upotrebite ga u raznim tortama i kolačima, poslužiti uz ladnjaču ili ga pojedite samo tako, kao zimsku poslasticu… Bresaka ima raznih vrsta, ali po nekom nepisanom pravilu, za kompot se koriste breskve cepače. To su one slatke, mesnate breskve, koje na svojoj kori imaju sitne dlačice i koje možete i rukom prepoloviti na pola.
Kompot iliti dunst pravim bez “dunstanja” odnosno ne kuvam tegle u šerpi, već ih pretrpavam. Tako mi je najjednostavnije i najbrže. U stvari, tako sam naučila. Na ovaj način je kompote spremala moja baba, na isti način ih pravi moja mama, pa je bilo logično da moja sestra i ja usvojimo taj metod pripremanja…
Za kompot od bresaka potrebno je:
jedna mera za 10 tegli kompota
- 5 kg očišćenih bresaka
- 1200 g šećera (može i manje)
- 250 ml vode
- 1/2 kesice vinobrana
Priprema:
Breskve oprati, izvaditi košticu, ukloniti sva eventualna oštećenja i iseći na kriške. Ja ih obično sečem na osam delova ako su veće, odnosno na šest one manje breskve. Kada pravim kompot od bresaka ja ih ne ljuštim. Ako ne volite ljusku na breskvama u kompotu, prilikom čišćenja breskve možete oljuštiti.
Tegle i odgovarajuće metalne poklopce dobro oprati deterdžentom za pranje posuđa, dobro ih isprati tekućom vodom, a potom osušiti ili kratko sterilisati (u rerni ili mikrotalasnoj pećnici).
U međuvremenu pripremite sirup. Prokuvati vodu sa šećerom, ako su breskve slatke količinu šećera za sirup možete smanjiti. U prokuvan sirup spuštati breskve, pa svaku turu bresaka kratko blanširati.
U zavisnosti od čvrstine bresaka za svaku turu biće vam potrebno 3-5 minuta. Rešetkastom kašikom vaditi breskve u posudu.
Isti postupak ponavljati sve dok imate bresaka. Sirup ponovo prokuvati, po potrebi dodati još malo vode i vinobrana prema uputstvu sa kesice. Vinobran se stavlja kako se kompot ne bi pokvario. Kada namenski pravim manje količine kompota (dve, tri tegle) i kada znam da ćemo ih brzo pojesti, onda ne stavljam vinobran 🙂
Blanširane breskve ređati u pripremljene tegle, pa svaku teglu naliti prokuvanim sirupom.
Preko svake tegle staviti celofan (može, a ne mora) i zavrnuti odgovarajućim poklopcem za tegle.
Ovako pripremljen kompot od bresaka potrebno je “pretrpati” odnosno dobro ušuškati i utopliti, pa ostaviti da se ohladi, najbolje preko noći…
I to je to. Vaš kompot od bresaka je gotov. Sklonite ga na neko tamno i hladno mesto, van očiju vaših ukućana i zaboravite na njega jedno vreme. Ostava ili špajz na terasi ili nekom udaljenom delu vašeg dvorišta je savršeno rešenje…
I onda, kada padne prvi sneg, zavirite u vaš špajz, izvadite kompot, poslužite ga vašim najmilijima i uživajte…
Prijatno!!!
samo napiši koliko gr vinobrana je to … jer postoje različite vrste kesica 😉 ***
Iskreno… više nemam ni jednu kesicu vinobrana 🙁 Ali, na svakoj kesici stoji uputstvo za upotrebu… ako se ne varam kesica ide na 10 kg voća ili povrća. U svakom slučaju, bilo koju zimnicu je potrebno pratiti. Ne sme tegla da “radi”. Ako krenu neki mehurići to je znak da tegla nije dobro zatvorena pa je voće dobilo vazduha ili da nema dovoljno vinobrana pa je počelo da vri…
ove tegle obožavam, samo sa uvek i ZA CELOFAN !!! to mi je zakon..
Znaš kako, tegle znaju da zarđaju jer se godinama koriste, a sa celofanom mi je sigurnije… tako da ga i ja uvek koristim 🙂
Meni miriše dovde…
Verujem 😉 Ja ih sklanjam na police u špajz, a mali me pita: “Mama, a kada ćemo to da jedemo?” 🙂
Draga moja, sada sam ja malo zbunjena- je li tebi ovako lakše, odnosno, zašto izbegavaš “u dunst”. Meni se čini da je taj način daleko jednostavniji, na jednu teglu idu samo dve kašike šećera, a nema vinobrana. Al’ opet, možda ima neka caka 🙂
Draga Neoslava, ne znam šta bih ti rekla, navika je čudo. Isto tako spremam i sve ostale kompote, a da ti budem iskrena, najlakše mi je kad neko drugi napravi pa mi donese 😀
Što se šećera tiče, mi smo ti ovde u Vojvodini veliki slatkaroši. Ja šećer stavljam i u kisele salate, pa i u razna jela (mada sam kod kuvanja počela da ga izbacujem). Kod kompota gledam da ga uvek smanjim za deo, a ovo je originalan recept koji je već dugo u mojoj porodici. Po pitanju vinobrana, iskreno, najradije ga ne bih ni stavljala, ali živim u stanu i nemah hladnu ostavu, pa se bojim da mi se zimnica ne pokvari, da sav trud ne bude uzalud… Jedne godine sam stavljala ušećerene breskve u zamrzivač, nisu bile loše, ali mi zauzmu dragoceni prostor koji mi je potreban za meso i povrće…