Gastro blog igrica u svetu blogera
Nije da ne volim da se igram, al nekako me ova “nominacija” pogodi ko grom iz vedra neba. Nominaciju dobih od drage mi žene koju poznajem samo i isključivo on-line. Negoslava, žena-zmaj koja me je oberučke prihvatila kada sam joj se prvi put obratila i koja me lagano pogurala u blogo svet, nominovala me i tako izazvala da se oprobam, iliti predstavim, u ovoj gastro igrici.
Naime, za one koji nisu u ovim vodama, radi se o igrici koja kruži već neko vreme među gastro blogerima. Cilj ove igre je odgovoriti na 11 pitanja koja ti je postavio bloger koji te nominovao, a potom ti imaš isti zadatak – da postaviš novih 11 pitanja i nominuješ narednih 11 blogera. U stvari ova igra ima i dublji smisao, jer kroz igru upoznaješ ljude koji te okružuju, čija dela pratiš i čitaš i kao i onih koji čitaju i prate tvoj rad…
Uh… sa pitanjima ću još nekako izaći na kraj, al koga da nominujem? Pitanje je sad…
Elem da ne dužim. Pitanja na koja bih trebalo da odgovorim sada možete pročitati na Negoslavinom blogu ili nastaviti dalje sa čitanjem i pogledati odgovore…
Pa onda, da krenem redom…. Negoslava je pitala neke drugare blogere, između njih i mene, a ja ovde odgovaram ovako:
1. Kolika je vaša zbirka začina i koje najčešće koristite?
U svom kuhinjskom ormariću imam preko 30 suvih začina, što slanih, što slatkih, a koje uglavnom kupujem po marketima. U zamrzivaču, u svakom momentu imam zamrznuto peršunovo lišće, vlašac, celer i mirođiju koje dobijam iz mamine bašte. Iz mamine bašte redovno uzimam još i bosiljak, nanu i ruzmarin. Tek ponekad u svom stanu i ja uspem da uzgajim u saksiji svoje začinsko bilje (uglavnom zaboravim da ga zalivam redovno, jer mi nije na vidiku 🙂 ) Najčešće, pod tim mislim da ih svakodnevno koristim, to su definitivno: so, biber, vegeta, peršunovo lišće…
2. Jeste li probali tartar biftek i jeste li ga spremali?
Tartar biftek nisam imali priliku da probam, a s obzirom da sam gledala u nekoj emisiji kako se i od čega pravi, nekako nemam ni želju, a ni stomak za to. Nisam ga nikada ni spremala, al ko zna, možda jednog dana …
3. Da li više verujete receptima sa blogova ili onima koje dobijate od prijateljica?
Podjednako. Ja sam osoba koja voli sve da proba. Kad uzimam recept od prijateljica, onda je to obično nakon neke degustacije. Što se recepata sa interneta tiče, prvo gledam sastav namirnica, pročitam komentare, napravim po receptu, a onda odlučim da li ću ga uvrstiti u naš standardni jelovnik ili ne.
4. Koja su jela najzastupljenija u vašoj kuhinji leti, a koja zimi?
Jela koja pripremam u letnjem periodu su po pravilu lagana. Zastupljene su supice i čorbice od raznog povrća, rižoto od povrća, kroketi od povrća uz bareni ili restlovani krompir, kao i brzinska jela koja dodatno ne zagrevaju kuhinju, sve to uz mnogo, mnogo salate. Naravno, uvek je u zamrzivaču dostupan moj domaći sladoled.
Zimi je uglavnom hrana jača, začinjenija i masnija. Zimi isto kuvam supe, ali češće one prave, sa puno mesa i zeleni u koje redovno zakuvam knedle, ili neke čorbe. Zimi češće idu sarme, pasulj, ćufte u sosu, punjene paprike, svinjski paprikaš (pa još ako dobijem i disnotor, sa svežim mesom i ušima), paprikaš s krompirom, nasuvo s krompirom. A od kolača svašta nešto od kiselog (dizanog) testa.
5. Kako pripremate jelovnik za svečane ručkove, slavlja i za veći broj gostiju?
Kada imam u planu neku svečanu priliku koja će okupiti veći broj gostiju, prvo i osnovno je da decu najavim i pošaljem kod bake i dede. Ovo činim dobronamerno, prvo zato da bih baki i dedi upriličila druženje sa unucima :-), a onda i zato da bih se mogla maksimalno posvetiti kuvanju (bez onog mama ja sam gladan, kad će ručak, jel mogu igricu, šta imamo za grickanje, on je mene prvi udario…). U zavisnosti od prilike, smislim šta ću spremati, napravim spisak za radnju (i obavim kupovinu), skuvam bokal kafe i udarim po kuvanju. Kad pravim tako velike ručkove, po pravilu ništa ne jedem ceo dan, jer ne uhvatim pogodan trenutak, već sve nešto onako, usput…
6. Imate li neki standardni jelovnik i u kojim prilikama i za koje goste se njega latite?
Nemam neki posebno pripremljen jelovnik. Uglavnom pravim kombinacije pred samo slavlje ili tu posebnu priliku kada treba ugostiti neke nama bitne osobe. Takođe, u zavisnosti od pozvanih iliti najavljenih gostiju smišljam šta ću spremati. Kako sam starija, tako rastem i razvijam se i u kulinarskom smislu, pa zato stalno uvodim neke novitete na našu trpezu. Međutim, zna se, postoje neki običaj kod nas za velike (verske) praznike, koje poštujem iz godine u godinu jer to je naša tradicija.
– Krsnu slavu još uvek slavimo kod svekra i svekrve, dok je moj Dragi ne “preuzme” od oca. Po dogovoru sa svekrIvom, ja uglavnom pripremam neka predjela, kao što su salate, pite i/ili kolače (ponekad tortu), dok se ona pobrine oko mesnog dela trpeze (sarma, pečenje).
– Badnji dan postimo uz riblju čorbu, pečenu ribu i krompir salatu sa lukom (ponekad bude i posni prebranac), a nakon toga obavezno ide kompot od suvih šljiva, orasi i sušene voćkice. A onda idemo na korinđanje 🙂
– Za Božić za doručak imamo bogatu i raznovrsnu trpezu; tu se nađu proja, gibanica, pečene domaće kobasice, rolat od mesa sa jajima, domaći hleb i salata iz zimnice.
– Za Božićni ručak obavezno ide svečana supa sa knedlama od pileće džigerice, kuvano meso iz supe, pirinač i sos od paradajza, punjeno pile u celo pečeno u rerni sa krompirima kao prilog, pohovano meso, bude tu ponekad i sos od šampinjona. Umesto hleba ide domaća lepinja, a deci poslužimo hlepčiće u obliku prasića i petla. Na kraju, posle ručka, zna se – česnica :-).
– Nova godina se standardno dočekuje uz sarmu i pečenje, rusku salatu, kiselu salatu iz zimnice. I naravno kolači, torte sa zimskim motivima.
– Na Veliki petak opet postimo uz ribu (mada uglavnom ja opet postim na kafi i vodi) dok farbam jaja i pripremam sve za Uskršnji ručak.
– Za Uskršnji ručak opet sve naveliko i svečano (da se ne ponavljam), s tim što imamo i kuvane šunke i jaja koja preteknu od Uskršnjeg doručka (kao i mladi luk i rotkvice), sezonska salata. Umesto hleba služimo Uskršnju pogaču, a deci hlepčiće u obliku zeca ili ptice. Naravno za Uskrs umesto sitnih kolača pravim neku Uskršnju tortu.
7. Šta obično spremate (ili biste spremali) kada imate strance na ručku-večeri-u gostima?
Strancima bih ponudila (i inače pripremim) klasična tradicionalna jela. Za doručak bih iznela sir, kajmak, ajvar, turšiju, domaće kobasice, čvarke i slaninu, crni luk; kao predjelo napravila bih proju, gibanicu, zeljanicu; a za ručak bi išla sarma, punjene paprike ili recimo roštilj. Pošto mi mnogo volemo slatko, definitivno bi na trpezi bila štrudla il rezanci s makom il orasima. Eee, kad se samo setim, al se nekad dobro jelo baš….
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=xyeRjtr75Y0]
8. Postoji li jelo, kolač, pecivo… koje ne uspevate da napravite?
Da ste me ovo pitali pre par godina, spisak bi bio podugačak. Nekako nikad mi nisu uspevale mešene stvari. Međutim, unazad godinu dana, il kako bi drugi rekli od kako “ne radim” (a u stvari radim od kuće) i to sam usavršila. Kažu mesi, mesi neće da ti škodi… ja mesila i mesila (al ne kao Slavko Štimac u kultnom filmu Varljivo leto ’68) 🙂 već sam mesila ono pravo, kvasno testo i naučila kako se to radi :-).
E, a sad imam jedan izazov koji sam sama sebi postavila, a to je pravljenje makaronsa (macarons) slatkih malih šarenih puslica kolačića, za koje treba imati dosta vremena, strpljenja i veštine. Kad ih napravim, uspeli-neuspeli kačim ih na blog, da svi vidite 🙂
9. Da učestvujete na takmičenju za najukusnije jelo od samo četiri namirnice po svom izboru, šta biste skuvali?
Ne bih učestvovala na takmičenju, jer jednom jesam, i bilo je tako očigledno namešteno da je sve bolelo. Mog Uskršnjeg zeca koji je imao najviše pregleda, i koji je bio proglašen za recept dana, pobedila su neka želatinasta jaja, koja em nisu bila pravljena po originalnoj recepturi (što je bilo pravilo i uslov takmičenja), em su bila neuspela (vizuelno mnogo lošijeg izgleda od mog zeke). Kasnije sam svojim istraživačkim radom ustanovila da se verovatno radi o ekipi koja se međusobno podržavala (ili čak bila u žiriju) pa su se nagrade međusobno delile. Toliko o fer igrama…
Ipak, ako bih nekim slučajem učestvovala, hmm… pa definitivno sarma, ako ne računamo začine, tu imamo kiseli kupus, mleveno meso, pirinač i luk.
10.Vaš izbor između – kafe i čaja, kolača i voćke, sladoleda i čokolade, mesa i ribe, cezar salate i pice, boze i gaziranog soka, piva i vina?
Ovo je lako pitanje, tu nema neke velike dvojbe: kafa, voćni kolač :-D, sladoled sa čokoladnim mrvicama :-), riba, cezar salata, pa ipak samo kisela voda, vino.
11.Za koju poslasticu biste dali i poslednji dinar?
Od svih, mislim da mi je ovo najteže pitanje. Nema te poslastice za koju ne bih izvukla zadnju banku. Kad mi padne šećer, častim se za sve novce 😀 … al recimo, sad mi se po glavi mota jedan cheescake, al pravi domaći, ili neka kremasta filasta torta bez piškota (nešto kao pesak torta), možda voćna salata natopljena kremom od vanile… E sad me ovo navede da otvorim frižider i da izvadim one torte (između kojih je i moja plazma torta) što mi sestra spakovala sa rođendana njene malecke 😀
Šta? Nema više pitanja? Iju, a ja se taman zavukala…
Nego, ajd sad ja vas nešto malko da pitam:
- Koja hrana vas čini srećnim?
- Smatrate li da ste pravi gurman?
- Kako održavate liniju (da li se bavite sportom, nekom rekreacijom ili se samo zdravo hranite)?
- Gde nalazite inspiraciju za kuvanje?
- Da li volite da menjate posuđe ili se držite strogo proverenih šerpi, lonaca i poklopaca?
- Šta je i koji je za vas najveći uspeh u životu?
- Najveći izazov za vas je…?
- Šta je to što vas je najviše iznerviralo u životu, ili šta vas najviše trenutno nervira?
- Da li verujete u “ljubav na prvi pogled” i u “drugu šansu”?
- Šta radite kada ništa ne radite?
- Gde sebe vidite za 10 godina?
A na ova pitanja, najljubaznije bih zamolila da odgovore sledeće nominovane osobe:
- Milica Čalija – Divna mama tvorac Anđela
- Ljubica Balać – Mama na ćoše
- Dana Drobnjak – Danina kuhinja
- Jelena Kovinčić – Blago mog života
- Snežana Gavrančić – Bon appetit
- Tatjana Stojanović Nikolić Milić – Tajnisan
- Ipokeva – Keva i po
- Nanaog – Sve što sam godinama skupljala
- Dragana Tomic – Kondom preko srca
- Danijela – Unikatea
- Duledudule – Ja Eventualno Bih Ako Njega Eliminišete
***Slike su sa interneta
Je l’ se računa ako odgovorim u komentarima? 🙂 Na post sa odgovorima, novim pitanjima i nominacijama biste čekali nedeljama, bojim se…
Nikakav problem Milice. Kako vam je volja 🙂
Bogamiiiiiiii- odlično, iznad svih očekivanja.
Nego, sve se nešto mislim, ja preskočih Kevuipo, prijateljica mi je, znam da se neće baš oduševiti, ali ajd da vidimo…a Kondom sam i ja prozvala, pa ako ovo vidi predlažem joj da sva pitanja strpa u jedan tekst.
E, pa hvala Negoslava, drago mi je da ti se sviđa :-). Bila sam zaista zatečena nominacijom, pa sam se potrudila da opravdam ukazano mi poverenja 🙂 Nego, za Draganu i Kondom stvarno nisam primetila… a baš sam gledala…
VAU! Odgovori su, nemam reci! Pogotovo odgovor na 6. pitanje, ja ogladneo čitajući, samo da kažem kratko svaka čast, sve ostalo je suvišno.
E pa hvala :-)… ja samo htedoh da vam dočaram delić atmosfere i običaja moje porodice 🙂
Nadam se da si pored silnog teksta opazio i pitanja koja sam postavila, i video tvoje ime i blogče… Morala sam tebe imenovati, jer ipak, ti si mi najverniji čitalac 😉
Naravno da jesam, iznenadio sam se, da budem iskren, pocastvovan sam, poceo sam da odgovaram, sutra izbacujem 🙂
Samo proveravam 😉
Pozdrav Danijela,
nije me bilo jedno vreme, nakupilo se nekog privatnog posla, odnosno pokušavamo da meni nezaposlenoj napravimo neki posao :))
Rado ću odgovoriti na pitanja – mogu i na svom blogu ali je problem u daljim nominacijama, mene ukupno ne prati 11 blogera da bih mogla da im prosledim dalja pitanja te ću bojim se zatvoriti svoj krug :((
Nije problem Nana 🙂 Važno je učestvovati 😀