Kada god mi se ukaže prilika, vrlo rado se opuštam uz čaj od đumbira. Podjednako mi prija i zimi i leti. I ne samo to, čaj od đumbira, sto posto sam sigurna, osim što nas zimi greje a leti rashlađuje, on nas istovremeno i leči. Verujte mi na reč, uverila sam se i sama u to 😉
Sve ovo vam pričam baš zato što je đumbir sam po sebi odličan, a tek nedavno je počeo da se koristi na našim prostorima. U stvari, da budem preciznija, tek od skora je postao popularan i sve više se o njemu piše i govori. Upravo zato što sam i ja podlegla magičnom dejstvu đumbira, pišem i pisaću o njemu i u budućnosti 🙂
Ovako pripremljen čaj od đumbira dođe nam kao oni univerzalni proizvodi 2u1, 3u1, i on to zaista i jeste. Đubir, limun i med, svaki pojedinačno savršeni su za dobrobit našeg organizma, a kao 3u1 kombinacija je veoma ukusan napitak, kome se pripisuju i lekovita dejstva…
Za šta je sve đumbir dobar?
E, to možete i sami istražiti… Ne bih vam ja sad ovde mnogo pametovala 😉 Međutim, hoću da vam kažem da je meni ova kombinacija pre svega zimi savršena. Zahvaljujući ovom čaju uspevala sam da smirim kašalj, ali baš svaki put kada bi počeo nedeljama da me muči. Koristim ga umesto raznih kupovnih čajeva, kada god želim da se opustim ili okrepim. Obavezan je napitak u našoj kući u periodu prehlada i virusa. Ni to nije slučajno, čitala sam, đumbir je odličan za jačanje imuniteta. Mogu vam reći i moja deca su u više navrata pila ovaj čaj i njima je pomogao, brže nego inače oporavljali su se kada bi ih uhvatio grip.
Ima raznih recepata na internetu. Isprobala sam neke, međutim, meni se ovako pripremljen čaj najviše dopada.
Za čaj od đumbira potrebno je:
- 1,5 – 2 l vode
- komad svežeg đumbira (količina po želji)
- 1 limun
- 2 kašike meda
Priprema čaja od đumbira:
Đumbir oguliti kafenom kašičicom, a potom naseckati na sitnije kockice. Ukoliko vas to mrzi kao mene recimo 🙂 onda ga možete naribati na sitno rende. Meni je tako zgodnije, em brže em jednostavnije. Na ovu količinu tečnosti ja uzmem komad od oko 4-5 cm, jer mi odgovara ta jačina, a vi možete praviti po vašem ukusu. Pripremljen đumbir, bilo da je seckan ili rendan, naliti vodom i staviti na šporet da provri.
Nakon što je voda provrila, u poklopljenom sudu kuvati đumbir nekih 10-tak minuta. Tako skuvan čaj od đumbira ostaviti poklopljen da se malo prohladi. Procediti ga, a potom u topao čaj dodati sok od limuna i med.
Ja sam gore navela da stavim sok od jednog limuna i 2 supene kašike meda, mada ni to ne bude svaki put isto. Predlažem vam da količinu limuna i meda prilagodite vašem ukusu.
Posluženje:
Topao čaj od đumbira sipajte u vašu omiljenu šolju i lagano ga konzumirajte uživajući u svakom gutljaju.
Po želji možete u čaj dodati krišku limuna ili pomorandže i još neku začinsku biljku. Ja sam ovog puta kombinovala limun i zvezdasti anis.
Ukoliko ga ipak pravite kao osvežavajući, hladni čaj od đumbira, u tom slučaju možete ga napraviti za nijansu jačeg ako ćete dodavati led. Ili ga napraviti po vašem ukusu, pa ga prvo dobro rashladii i tek onda poslužiti. Kao odličan dodatak hladnom čaju od đumbira predlažem listove sveže nane 🙂
Kao što rekoh na samom početku, čaj od đumbira je savršena kombinacija ukusa, bilo da ga pijete kao topao čaj zimi ili kao hladni čaj u letnjim tropskim danima… Jednom kada ga probate, ne možete mu odoleti ni zimi ni leti. U bilo kojoj varijanti da ga spremate, čaj od đumbira je ukusan i zdrav napitak. Možda i ne leči, ali je 100 % prirodan i ne može nikako da nam škodi…
Naravno, ovo nije jedina prava mera. Ovako ja pravim čaj od đumbira, i ovako se dopada meni i mojim ukućanima. Uvek možete čaj od đumbira ili limunadu od đumbira napraviti po svom ukusu, povećavajući ili smanjujući količinu navedenih sastojaka ili dodajući neke nove…
Koju god varijantu da pravite, sigurna sam da će vam se čaj od đumbira dopasti 😉
Živeli i zdravi mi bili!!!