Još jedno jelo mog detinjstva, beli pasulj s valjuščićima. Valjuščiće ili kako neko kaže taranu, mama bi obično zamesila bar dan-dva ranije (ili onda kada pravi domaće rezance) da se dobro prosuše, a onda bi ih zakuvala u pasulj. Ništa lepše od takvog ručka čovek ne bi mogao poželeti…
Kada kuvam pasulj imam običaj da veče pre potopim pasulj da nabubri i omekša. Kako kažu stare domaćice, valja se, jer se brže skuva 🙂
Za beli pasulj s valjuščićima potrebno je:
- beli pasulj (tetovac)
- 1-2 glavice crnog luka
- 2-3čena belog luka
- veza zeleni (šargarepa, paštrnak, peršun)
- 2-3 lista lovora
- so
- biber
- mešavina suvog začina
- crvena mlevena paprika
- kuvani paradajz
- valjuščići (tarana)
Priprema:
Pasulj koji ste dan ranije potopili da omekša procedite i stavite u lonac. Vodom naliti pasulj, tek toliko da ogrezne i prokuvati (što kažu “da baci ključ”). Tu prvu vodu procedite i bacite, pa u lonac sipajte svežu vodu.
U pasulj koji se kuva dodati sitno sečen crni luk. Očistite zelen (šargarepu, peršun i paštrnak) isecite po želji na par delova i stavite u lonac u kom se već kuva pasulj. Pasulju dodajte još i suvi začin od povrća i suve listove lovora, pa začinite po ukusu (so, biber). Poklopite lonac ostavite da se krčka. Kuvajte pasulj bar 2 sata ili dok se u potpunosti ne skuva.
Kad je pasulj kuvan, dodajte malo kuvanog paradajza, crvenu mlevenu papriku i sitno sečen ili gnječen beli luk, po potrebi dodatno osolite i zabiberite, a zatim zakuvajte valjuščiće iliti taranu koju ste prethodno napravili. Ukoliko želite možete napraviti blagu zapršku (toplu ili hladnu), mada nema potrebe za tim, jer će valjuščići dodatno zagustiti pasulj.
Ako niste do sada pravili taranu (valjuščiće) možete pogledati kako se pravi Domaća tarana za supe, čorbe, pasulj…
Pasulj poslužite topao uz hleb i salatu prema vašem izboru.
Pasulj je jedno od onih jela za koje kažu da je podgrejan još lepši nego kada se jede taj dan kad je kuvan. Kako se pasulj uvek pravi bar za dva-tri dana, eto nam ukusnog ručka i sutradan 🙂
Prijatno!!!
*****
Savet / mali trik:
Ukoliko imate osetljiv stomak i probleme sa varenjem pa vam je pasulj “težak za stomak” prilikom kuvanja pasulja dodajte 1 kesicu čaja od nane ili stavite sveže listove nane direktno sebi u tanjir.
Dobro, el ja sad treba opet da počnem da se gojim?
Izvini Grofe 🙂 al ovi moji su svi mršavi pa ih moram dobro nahraniti, šta ćeš, geni su to… samo mi žao što ja nemam malko tikih gena 🙂
I samo da znaš, Grofe… na teškim si ti mukama… a zamisli kako je tek meni… znaš ono “gledaj me – ne diraj me”
Nikada nisam jeo u pasulju, mi umesto rezanaca stavljamo u supu, ali pre nego se zgusne nego baka kroz viljušku znala direkt u ključalu supu da ih sipa, a zovem ih dronjci, koliko vidim isto se prave kao i valjuščići.
Tako se nekada po starinski radilo, sećam se onako, ko kroz maglu da je i moja baba ponekad tako radila. Nisam baš sigurna da nije imala vremena da umesi rezance, jer ih je uvek imala u rezervi i kao flekice koje je kidala rukom, i tanje i deblje rezance, što bi rekli svih fela 🙂 već mislim da je to bilo malo iz fazona da se razlikuje jedna od druge čorbe 😀 U novije vreme su počele da se koriste trenice tj rende pa su sad i valjuščići odnosno tarana dobili malko prefinjeniji izgled…