Još od malih nogu sam volela domaći sok od zove, koji nam je mama povremeno pripremala u vidu sirupa od zove sa limunom. Domaći sok od zove dobija se kada se vodom razblaži domaći sirup od zove, ili se u razblaženom obliku priprema. Već godinama sirup od zove pravim sa limunom (bez konzervansa) baš na ovaj način koji sledi, a ove godine sam jednu polovinu sirupa napravila i sa limetom. U čitav ovaj projekat bila je uključena mala ali vredna ekipa, koju su činila četiri para odraslih ruku i tri para razigranih, dečijih ručica 🙂
Danima smo se pripremali put šume u lov na zovu. Plan je bio da odemo na našu Frušku goru, da uživamo u prirodi i uz put naberemo zove.
Dan ranije sam napravila moje čuvene pogačice sa sirom, a moja sestra je pravila proju. Deca su bila uzbuđena što će ceo dan provesti u igri na otvorenom, pa uz to još i na neistraženom terenu. Međutim, kako su planovi tu da se prave i kvare, nismo otišli na našu planinu, ali smo skoknuli do Srema i nabrali zovu u omanjem šumarku, koji je poprilično izdvojen iz urbane sredine.
Sve u svemu “Lov na zovu” je bila jedna nezaboravna pustolovina (o kojoj ću verovatno posebno pisati), jedna sjajna avantura sa uspešnim završetkom. Nabrali smo dosta zove i napravili domaći sirup od zove sa limunom i limetom.
Za sirup od zove sa limunom potrebno je:
- 40 velikih cvetova zove
- 2 kg šećera
- 5 l vode (može i 4 ako želite da bude gušći)
- 3 limuntusa (ja stavim 1,5-2)
- 1-2 cela limuna/limete (može i više)
- malo sodabikarbone (za pranje limuna/limete)
Priprema:
Cvetovima zove koje ste nabrali van urbane sredine (najbolje u šumi ili na nekom mestu gde nema saobraćaja) pažljivo otkinite peteljke ili cvetove odsecite makazama, pa ih stavite u odgovarajući dublji sud. Limun i limetu potopite u toplu vodu sa sodabikarbonom i ostavite da odstoje minimum pola sata, a nakon toga dobro operite.
U dve litre vode rastopiti šećer sa limuntusom i prokuvati.
Šerpu skinuti sa šporeta, pa ovu mešavinu sjediniti sa tri litre hladne, prethodno prokuvane vode.
Cvetove zove preliti ovako pripremljenim sirupom, a potom u njih dodati dooobro opran limun i/ili limetu koje ste isekli na kolutove, a potom sve zajedno promešajte.
Ukoliko posuda ima poklopac, poklopite je, a ako nema prekrijte najlon kesom ili neki većim čaršavom. Ovako pripremljenu mešavinu ostavite na hladnom i tamnom mestu da odstoji 24 sata, uz povremeno mešanje. Nakon 24h rukom vadite i cedite cvetove i limun (limetu), a potom kroz sterilnu (otkuvanu) gustu krpu, gazu ili tetra pelenu procedite sirup.
Sirup od zove sa limunom ili limetom bez konzervansa možete sipati u čiste, sterilisane staklene flaše koje ćete čuvati u frižideru. Ovako “spakovan” sirup poželjno je popiti u roku od 7-10 dana.
Ukoliko želite da pijete sok od zove sa limunom i limetom i tokom zime, sipajte ga u čiste plastične flaše koje ćete odložiti i čuvati u zamrzivaču.
Posluženje:
Sirup od zove sa limunom i/ili limetom sipati u čaše, a potom preliti hladnom vodom i poslužiti.
U zavisnosti od vašeg ukusa možete napraviti osvežavajući napitak koji će biti jače ili slabije koncentrovan, a to ćete postići tako što ćete dodavati više ili manje sirupa od zove.
Po želji, rub čaše možete ovlaš nakvasiti, potom umočiti u šećer, i na kraju dekorisati kriškama limuna/limete i poslužiti sa slamčicama.
Živeli!!!
Napomena: Od duple mere (znači od nekih 80-90 cvetova) ja sam dobila nepunih 12,5 litara sirupa, tačnije 6,2 l sirupa od zove sa limunom i isto toliko sirupa od zove sa limetom. Ukupno sam potrošila 4 kg šećera, 10 l vode, 3 limuntusa, 3 limuna i 3 limete. Kao što vidite, nije toliko možda ni bitan tačan broj cvetova koliko je bitno vreme branja. Najbolje je, kažu, zovu brati izjutra, nekoliko dana nakon kiše (3-5). Mi je baš nismo brali ranom zorom, biće pre da je bilo podne, a prošlo je baš 3-4 dana od kiše. Sirupom od zove sam zadovoljna, mada moram priznati, minimalna je razlika u ukusu između sirupa od zove sa limunom i sirupa od zove sa limetom. Iskreno, očekivala sam više razlike u ukusima, tako da ću iduće godine pokušati ukus limete da pojačam ribanjem same korice limete.
A do tada ćemo da uživamo u osvežavajućem soku (razblaženom sirupu) od zove 🙂
Baš sam juče snimila jednu zovu koju sam planirala da “obrstim”. U receptu koji moji roditelji koriste ima mnogo više šećera i manje cvetova. 5 kg šećera na 25 cvetova ( i 5 l vode)??? Sad sam totalno zbunjena.
Kao što sam i navela u tekstu, recepata ima mnogo. U originalnom receptu je išlo 3kg šećera, ali sam ja godinama smanjivala i došla na 2kg, što mi se pokazalo kao najbolja varijanta 🙂 Predlažem ti da probaš ovako, napravi jednu turu ili pola, pa javi utiske. Inače, nije gust sirup, od jedne ture se dobije nešto više od 6 litara. Kada ga piješ potrebno je u čašu sipati s prst-dva (ili ako ćemo razmerom 1/5 ili 1/4) ko kako voli. Ukus zove je intenzivniji, a limun doda posebnu aromu. Ono što se meni posebno dopada kod ove verzije, to je da nije slatko piće, već naprotiv baš osvežavajuće.
Da, probaću upola mere. Najbolje tako.
Tx
E-to! Nemoj da me pitaš šta ću da pijem kad dođem kod tebe! 😀 Napravila si odgovor!
Dogovoreno 😉 Samo mi reci hoćeš sa limunom ili sa limetom?
Bas me u frizideru ceka puna flasa soka od moje svekrve. Ja leti volim da ubacim i koji list nane, pa jos pomesam sa kiselom vodom, i dobijem bezalkoholni mojito 🙂
Odlična ideja Aleksandra! Imam posađenu nanu u svojoj mini baštici, baš ću probati tako. Hvala na ideji i komentaru, i dobrodošli u moju kuhinju 🙂
Hvala na receptu, isprobala sam prije par dana, iako je zova vec na izmaku, sirup je ispao odlicno, cini mi se najbolji sok od zove koji sam ikada pila 🙂 Lijep pozdrav!!!
Dokle god ima cvetova zove, ovaj sok može da se pravi… Drago mi je da ti se dopao sok, ja ga ovako već godinama pravim i koliko god da ga napravim bude nam malo 🙂 Dogodine moram poduplati ovogodišnju meru 😉
[…] vremena zahvaljući čitateljki bloga ŠtaSeKuva, jednoj Aleksandri koja je posetila moj blog i ostavila komentar, ja sam dobila ideju da napravim svoju verziju bezalkoholnog mojito koktela. I evo ga, on je sada […]