Kao po nekom nepisanom pravilu, ovaj starinski sos od mirođije (ili kako smo ga mi deca oduvek zvali – beli sos), skoro uvek jedemo uz mlade, pržene krompiriće…
Mnogo volEm ove starinske recepte… 🙂 pre svega zato što su jednostavni, napravljeni su od namirnica koje uvek imamo pri ruci i uvek, ali uvek me vrate u detinjstvo…
Sećam se… bili smo na selu kod babe i dede. U “bašči” je navek svega bilo. Baba bi ranom zorom zajutrila i založila šporet na kom je kuvala. Mi, deca, smo za ručak poželeli mladih krompirića i belog sosa. Baba je uvek u velikoj vangli (onoj čuvenoj šerpa-plavoj na tufne) pržila mlade krompiriće, i to na domaćoj svinjskoj masti. Nas decu poslala bi u bašču da naberemo mirođije… Za ručkom, onako rumeni i zajapureni od igre u dvorištu, napunismo pune tanjire krompirića. Prženi krompirići se lepe za zube, puni masti, tako da sve curi niz bradu, a od gore zaliveni belim sosom od mirođije… i cela kujna tad zamiriši…
Dan danas se sećam tog mirisa… I ko zna? Možda mi je baš zato, uz mlade krompiriće, sos od mirođije nekako najslađi. Međutim, kao i svaka žena koja svakodnevno muku muči sa kuvanjem, ponekad napravim beli sos i uz “matori” krompir, pa sad bio on pečen ili baren…
Danas pravimo starinski sos od mirođije 🙂
Potrebno je:
- 1 kašika masti (ili malo ulja)
- 3-4 kašike brašna
- 1 veza mirođije (kopar, dill)
- oko 1/2 l vode
- 1 kašičica soli
- 1 kašika sirćeta
- malo šećera
Priprema sosa
Na malo masti (ili ulja) upržiti brašno “na belo” (kratko ga pržiti, treba da ostane blede boje).
U međuvremenu proprati i sitno naseckati mirođiju.
Kad je brašno dovoljno uprženo, dodati mirođiju i nju kratko upržiti, tek toliko da pusti svoj miris.
U šerpu postepeno dosipati vode i dobro mešati varjačom (ili žicom za mućenje) kako se ne bi stvorile grudvice. Beli sos osoliti, zakiseliti sirćetom i osladiti po ukusu.
Sos od mirođije potrebno je mešati u toku kuvanja (varjačom ili mutilicom), sve dok se brašno ne ukuva dovoljno i dok sos ne postigne željenu gustinu. Beli sos od mirođije ostaviti na toploj ringli do serviranja, povremeno mešajući ga varjačom.
Posluženje
Starinski sos od mirođije poslužite za ručak uz pržene mlade krompiriće, uz bareni krompir i kuvano meso iz supe, ili napravite trik, kao i ja ovog puta.
Kratko probarite (stari) krompir i zajedno sa barenim mesom iz supe zapecite u rerni. Tako će krompir biti pečen hrskav spolja, mek iznutra, a neće upiti mnogo masnoće 🙂
Ukoliko ste kao i ja ljubitelj mirođije, preporučijem vam da probate i ostala jela od mirođije.
Prijatno!!!
Nisam voleo mirođiju kao dete, bila mi nekako jaka aroma, sada je već druga priča mada kod nas na pijaci baš i nije neki izbor… jedino peršun može da se nađe da je ok 🙂
Ja mirođiju volim oduvek 🙂 A što se pijačne ponude tiče nadam se da će i kod vas sad biti bolja ponuda… stiglo nam je proleće 🙂
P.S. Ako i dalje budeš imao problema sa nabavkom mirođije, samo kaži, poslaću ti ja poštom 😀
E sutra ću da ga pravim. Hvala na podsjećanju. I moje djetinjstvo slično miriše 🙂
Nekada su sasvim obične, male stvari potrebne da budeš srećan. Mene uvek usreći ovaj sos od mirođije baš zato što me vrati na trenutak u te bezbrižne dane terinjstva 🙂
Drago mi je što sam vam dala idnspiraciju za sutrašnji ručak. Hvala na komentaru 🙂